Elektryczna stymulacja mięśni (Electrical Muscle Stimulation – EMS) jest jedną z powszechnie uznawanych i akceptowanych metod terapii uszkodzeń mięśniowych. Prąd do terapii EMS ma przebieg prostokątny o niskiej częstotliwości.
Co to jest EMS?
Elektryczna stymulacja mięśni (Electrical Muscle Stimulation – EMS) jest jedną z powszechnie uznawanych i akceptowanych metod terapii uszkodzeń mięśniowych. Metoda ta wywodzi się z prądu o przebiegu prostokątnym, którego wynalazcą był Faraday w 1831 roku. Dzięki wykorzystaniu impulsu prostokątnego EMS jest w stanie bezpośrednio oddziaływać na neurony mięśniowe. W metodzie EMS wykorzystuję się niską częstotliwość, co w połączeniu z impulsem o przebiegu prostokątnym pozwala na bezpośrednią pracę grup mięśniowych. Metoda ta jest powszechnie wykorzystywana w szpitalach i klinikach sportowych do terapii urazów mięśniowych, do reedukacji porażonych mięśni oraz w celu zapobiegania zanikom mięśniowym, jak i w celu polepszenia napięcia mięśniowego i krążenia krwi.
Przebieg prądu EMS
Jak działa aparat EMS?
Aparat EMS wysyła przezskórnie przyjemne w odczuciu impulsy elektryczne, które stymulują nerwy w leczonym obszarze. W momencie, gdy mięsień odbiera ten sygnał dochodzi do jego skurczu, tak jakby impuls został wysłany przez mózg. W momencie wzrostu wartości siły impulsu mięsień podlega swego rodzaju ćwiczeniom fizycznym. Kiedy impuls ustaje, mięsień się rozluźnia i cały cykl rozpoczyna się od początku.
Wskazania do EMS
Metoda ta jest wskazana w celu:
- zmniejszenia napięcia mięśniowego.
- zapobiegania lub opóźniania zaników mięśniowych,
- zwiększenia lokalnego krążenia krwi,
- zapobiegania zakrzepicy żylnej (natychmiastowa stymulacja pooperacyjna mięśni łydki),
- utrzymania lub zwiększenia zakresu ruchomości.